Допомога по безробіттю
Допомогу по безробіттю, у тому числі одноразову, можуть отримати всі застраховані та незастраховані особи, яких визнано безробітними (застрахованими є всі платники ЄСВ). Ними можуть бути люди віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших доходів як джерела існування. При цьому такі особи готові та здатні приступити до роботи.
Безробітною може бути визнана:
-
особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років);
-
особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
-
особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
На яку грошову допомогу я можу розраховувати?
Мінімальну допомогу по безробіттю (на початок 2022 року — від 650 до 1 000 грн на місяць) отримають:
- ті, кого звільнили з підстав, які потягли за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність;
- ті, чий страховий стаж протягом року, який передує місяцю реєстрації безробітним, менший шести місяців;
- молодь, яка закінчила або припинила навчання в закладах освіти, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби та шукає першу роботу.
В інших випадках розмір допомоги залежить від страхового стажу та визначається у відсотках до середньої заробітної плати (доходу):
- до двох років — 50 %;
- від двох до шести років — 55 %;
- від шести до 10 — 60 %;
- понад 10 років — 70 %.
Розмір допомоги залежить і від того, як довго особа є безробітною:
- перші 90 календарних днів — 100 %;
- упродовж наступних 90 календарних днів — 80 %;
- у подальшому — 70 %.
При цьому допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2022 року — 21 924 грн).
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку — не більше 720 календарних днів) протягом двох років зо дня її призначення.
Як отримати допомогу по безробіттю?
Подати заявку на отримання допомоги можна в будь-якому центрі зайнятості незалежно від місця проживання. Для цього необхідні такі документи:
- особиста заява безробітного;
- довідка (довідки) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (кількома місцями) роботи чи служби. Її можна отримати на робочому місці або сформувати самостійно на Порталі Дія;
- оригінал трудової книжки, якщо ваша трудова книжка ще не була оцифрована;
- військовий квиток;
- копії цивільно-правового договору та свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (за наявності);
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Також подати заявку на допомогу по безробіттю можна онлайн через Портал Дія. Це займає близько 10 хвилин. Для цього необхідно:
- зареєструватись чи авторизуватись у кабінеті громадянина в Дії за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Про те, як оформити електронний підпис, читайте на порталі Міністерства цифрової трансформації;
- заповнити заяву та відповісти на питання в анкеті;
- обрати зручний для вас центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування;
- ввести свій номер соціального рахунку та обрати періодичність отримання виплат. Якщо у вас немає соціального рахунку, цей етап можна пропустити, але протягом 10 робочих днів після призначення виплат його необхідно відкрити та надіслати реквізити на електронну пошту центру зайнятості, де ви подали заяву. Соціальний рахунок передбачений для зарахувань соціальних виплат (зарплат, стипендій, пенсій тощо). Його можна відкрити в будь-якому банку України.
- завантажити скан-копії документів: паспорта, документа про останній вид зайнятості (наприклад, трудову книжку чи цивільно-правовий договір), документів про освіту, військового квитка.
- перевірити сформовані заяви та підписати їх електронним підписом.
Результат розгляду заяви буде відображено у вашому кабінеті громадянина на Порталі Дія та направлено на електронну пошту.
Під час карантину реєстрація безробітного та призначення допомоги здійснюється у день подання заяви. Якщо ви подаєте заяву у неробочий час, святковий або вихідний день, тоді реєстрація здійснюється у найближчий робочий день.