Як стати на облік, коли ти вагітна

Про що ця стаття?

На період вагітності припадає чимало бюрократії та запитань, які можуть збивати з пантелику. Як отримати якісний медичний супровід? Коли та де ставати на облік? Розповідаємо, з чого починати та на що звернути увагу.


Де отримати послугу:

У будь-якому медичному закладі, що спостерігає за вагітністю.

Терміни:

Протягом перших 12 тижнів вагітності (але ви маєте право стати на облік і пізніше).

Вартість:

Безоплатно (за умови, що ви ведете вагітність у державному закладі або у приватному закладі, що підписав договір з НСЗУ).

Які документи потрібні:

Паспорт, декларація з сімейним лікарем.

Як стати на облік, коли ти вагітна

Коли

Перше, що варто зробити, щойно отримаєте позитивний результат тесту — вибрати лікаря, який буде вести вагітність. Бажано стати на облік протягом перших 12 тижнів, адже саме тоді починають формуватись усі важливі органи дитини, і потрібно стежити, аби всі процеси проходили без ускладнень. Утім, якщо ви з якихось причин вирішили стати на облік пізніше, медичний заклад не має права відмовити в оформленні.

Щоб записатися на прийом до лікаря, потрібно зателефонувати до обраного медичного закладу чи записатися онлайн.

Де

Ви можете стати на облік у державній чи приватній жіночій консультації або в іншому медичному закладі, що спеціалізується на спостереженні за вагітністю. Ви маєте право звернутися до будь-якого лікаря та за бажанням змінити його у будь-який час. Навіть якщо ви звертаєтесь не за місцем реєстрації, вам не мають права відмовити в оформленні. 

Якщо все ж виникли якісь проблеми, радимо написати скаргу на ім’я головного лікаря медзакладу або дзвонити на гарячу лінію МОЗ: 0800 505 201.

За весь період вагітності жінка відвідує гінеколога в середньому 6-8 разів, але якщо вагітність проходить з ускладненнями, можуть знадобитися більш регулярні візити. Тож лікар має викликати у вас довіру і спілкування має бути комфортним. 

Як проходить перша зустріч із лікарем

При візиті для ставання на облік лікар заповнить індивідуальну карту вагітної та породіллі й видасть обмінну карту. Шаблон карти можна завантажити за посиланням. У цьому документі фіксуються результати всіх оглядів, аналізів, УЗД та описується перебіг вагітності. Обмінну карту слід брати з собою під час кожного візиту до лікаря, а також на пологи.


Якщо в державному медичному закладі від вас вимагають оплату за прийняття на облік, це є протиправним. Будь-які благодійні внески також сплачуються лише добровільно, і персонал медичного закладу не має права їх вимагати.

Обов’язкові аналізи та скринінг

Майбутнім мамам зазвичай необхідно пройти декілька обстежень та аналізів, аби лікар міг переконатися, що вагітність проходить без ускладнень. Зазвичай це три ультразвукових дослідження, декілька загальних аналізів крові, аналіз крові на TORCH-інфекції (він не обов’язковий, але є рекомендованим) та тест на толерантність до глюкози, який дозволяє виявити гестаційний діабет. Крім цього, кожного візиту жінці потрібно здавати аналіз сечі — це важливо, адже цей аналіз дозволяє стежити, чи в організмі вагітної не почалися запальні процеси. 

Згідно з українським законодавством, лікар зобов’язаний доступно пояснити мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів та дати прогноз на майбутнє. У тому числі оцінити ризики для здоров’я жінки та її дитини. Якщо певний аналіз можна виконати лише у приватній лабораторії та за додаткові кошти, лікар не має права від вас його вимагати.  

Пов'язані послуги

Декларація з сімейним лікарем

Пов’язані статті

Як полегшити життя у перший рік після народження дитини
Розповідаємо, як полегшити собі життя протягом цього періоду.
Як підготуватися до народження дитини
Майбутнім батькам доводиться мати справу з лікарями, вивчати нові теми, оформлювати безліч документів, стикатися з суперечливою інформацією. За що братися у першу чергу?
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux