Панічна атака у дорослого і дитини. Як діяти правильно?

Що таке панічна атака?

Панічна атака — це сильне почуття страху і тривоги, що виникає раптово. Напади можуть бути спровоковані стресом чи хвилюваннями, і зазвичай тривають від кількох хвилин до години. Під час панічної атаки людину охоплює страх, що найближчим часом може трапитися щось погане, навіть якщо об’єктивної небезпеки немає. Також може здаватися, що вона втрачає контроль, може заподіяти собі шкоду і навіть померти.


Під час нападу людина часто відчуває фізичний дискомфорт:

 • прискорене серцебиття;
 • задуха, прискорене або ускладнене дихання;

 • оніміння або тремтіння рук та ніг;

 • нудота і дискомфорт у шлунку;

 • запаморочення;

 • світло здається яскравішим та інтенсивнішим;

 • сльози, які неможливо зупинити;

 • відчуття скам’яніння там неможливості рухатися.


Панічну атаку може спричинити тривожність з конкретного приводу або проживання важких стресових ситуацій. Утім, конкретна причина зрозуміла не завжди.

Чи небезпечні панічні атаки?

Панічні атаки не несуть шкоди для нашого фізичного здоров’я. Поодинокі випадки можуть трапитися з будь-ким. Вони часто є природною реакцією на сильну втому, переживання, стресові ситуації. Однак, якщо такі напади повторюються регулярно, варто звернутися до лікаря, адже це може свідчити про панічний розлад.

Що робити у випадку панічної атаки?

Пам’ятайте, що цей стан обов’язково мине. Спробуйте сконцентруватися на поточному моменті, «заземлитися». Сфокусуйте увагу на своєму диханні, спробуйте його уповільнити. Сядьте або ляжте так, щоб вам було зручно.

Однією з найпопулярніших технік опанування панічних атак є техніка «5–4–3–2–1». Вона полягає в концентрації на речах, які нас оточують. Порахуйте:

 • 5 речей, які ви бачите перед собою (наприклад, ваші руки, стіл, небо тощо);
 • 4 речі, які ви відчуваєте фізично (тверда поверхня під ногами, одяг на тілі);

 • 3 речі, які ви чуєте (спів пташок, звук машин, музика);

 • 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (кава, аромат квітів, парфум);

 • 1 річ, яку ви можете відчути на смак (м’ятна гумка, чай тощо).

Як допомогти людині під час панічної атаки?

За можливості, не залишайте її саму: скажіть, що ви поряд і подбаєте про її безпеку. Якщо людина здатна йти, відведіть її у спокійне місце, де вона зможе сісти. Говоріть із нею спокійно, запропонуйте дихати разом із вами, порахувати предмети навколо.


Якщо людині важко говорити, не наполягайте. Повторюйте їй, що вона в безпеці, що тривога скоро мине.


Коли напад закінчиться, людина може почуватися виснаженою. Запропонуйте їй води або чаю та, за можливості, покладіть спати.Як допомогти дитині?

Найчастіше панічні атаки у дітей починаються в підлітковому віці, але можуть траплятися і раніше. Дітей охоплює раптовий страх, що станеться щось жахливе. До того ж вони можуть сильно лякатися ще й через те, що не розуміють, що з ними відбувається. У такому випадку їм особливо необхідна увага й турбота дорослого.


Якщо панічна атака все ж таки трапилась, за можливості відведіть дитину у безпечне місце: додому, в її кімнату, на знайомий ігровий майданчик тощо. Скажіть їй, що тут вона в безпеці і нічого поганого не станеться.


Щоб допомогти дитині заспокоїтися, використовуйте ті ж поради, що і для дорослих: повільно дихайте та звертайте її увагу на оточуючі предмети..


Ось три простих способи допомогти дитині:

 1. Покладіть руку на живіт. Зробіть 5 глибоких вдихів (5 секунд на вдих і 5 секунд на видих; вдих через ніс і видих через рот). Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик як повітряну кульку, а коли видихає, то повітря ніби повільно виходить із кульки.
 1. Попросіть дитину назвати декілька речей, які не викликають тривоги: 4 речі, які вона може бачити, 3 речі, які можна почути, 2 речі, які можна понюхати, та 1 річ, яку можна спробувати на смак.

 1. Згадайте алфавіт. Просіть дитину називати щось на кожну літеру алфавіту. Це можуть бути тварини, імена, місця, їжа тощо. Така вправа залучить іншу частину мозку дитини та відверне увагу від страху та тривоги.


Після того, як дитина заспокоїться, дуже важливо поговорити з нею про те, що сталося. Деякі діти можуть боятися повторного нападу, відтак починають уникати ситуацій, які можуть його спровокувати. Спробуйте зрозуміти причину панічної атаки: чи змушують дитину панікувати певні ситуації або місця? Розуміння цього допоможе їй подумати про те, як з цим впоратися.


У важких випадках панічних атак дитина або підліток може боятися вийти з дому. Якщо ви помітили, що симптоми панічних атак стали тривалішими, то настав час звернутися за допомогою до фахівця. Спочатку дітей або підлітків з симптомами панічних атак повинен обстежити сімейний лікар або педіатр. Якщо причиною симптомів не є фізичне захворювання, дитину скерують на консультацію до дитячого чи підліткового психіатра.


Не ігноруйте панічні атаки у дитини, оскільки в майбутньому вони можуть спричинити такі ускладнення, як важка депресія та суїцидальна поведінка.
Матеріал підготовлено у межах комунікаційної кампанії «Ти як?». 

Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я, ініційованої першою леді Оленою Зеленською, реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт. Зміст матеріалів кампанії є винятковою відповідальністю ГО «Безбар’єрність» i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux